Szew zakładkowy – Stębnowanie

Szew zakładkowy – Ten szew jest najbardziej przydatny przy szyciu wyrobów, które muszą być mocne i mieć gładkie wykończenie z zewnątrz, a więc przede wszystkim przy obiciach. Przy użyciu tego rodzaju szwów po prawej stronie będzie jednak widoczny ścieg.

1. PIERWSZY SZEW –  Dwie części  materiału złożone prawymi stronami do siebie zszywamy 1,5 cm od brzegu. Po zszyciu jeden zapas przycinamy do 5 mm.

2. ZAKŁADANIE –  Szerszy zapas zakładamy na węższy. Zawijamy oba na jedną stronę, tak aby nie obrębiony brzeg schował się pod spód, i fastrygujemy.

3. DRUGI SZEW – Przeszywamy 3 po prawej stronie wzdłuż linii fastrygi i zaprasowujemy szew płasko. Jeden rząd ściegów będzie widoczny.

STĘBNOWANIE

Jest to prosta technika, którą stosujemy wówczas, gdy zależy nam, by linia szwu była widoczna. Efekt potęguje użycie grubej nici w kontrastowym kolorze. Części materiału spinamy, fastrygujemy i zszywamy ściegiem płaskim, po czym usuwamy fastrygę i rozprasowujemy szew na obie strony. Po obu stronach szwu po prawej stronie przeszywamy równolegle po kilka linii ściegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *