Szew zakładkowy – Stębnowanie

Szew zakładkowy – Ten szew jest najbardziej przydatny przy szyciu wyrobów, które muszą być mocne i mieć gładkie wykończenie z zewnątrz, a więc przede wszystkim przy obiciach. Przy użyciu tego rodzaju szwów po prawej stronie będzie jednak widoczny ścieg.

1. PIERWSZY SZEW –  Dwie części  materiału złożone prawymi stronami do siebie zszywamy 1,5 cm od brzegu. Po zszyciu jeden zapas przycinamy do 5 mm.

2. ZAKŁADANIE –  Szerszy zapas zakładamy na węższy. Zawijamy oba na jedną stronę, tak aby nie obrębiony brzeg schował się pod spód, i fastrygujemy.

3. DRUGI SZEW – Przeszywamy 3 po prawej stronie wzdłuż linii fastrygi i zaprasowujemy szew płasko. Jeden rząd ściegów będzie widoczny.

STĘBNOWANIE

Jest to prosta technika, którą stosujemy wówczas, gdy zależy nam, by linia szwu była widoczna. Efekt potęguje użycie grubej nici w kontrastowym kolorze. Części materiału spinamy, fastrygujemy i zszywamy ściegiem płaskim, po czym usuwamy fastrygę i rozprasowujemy szew na obie strony. Po obu stronach szwu po prawej stronie przeszywamy równolegle po kilka linii ściegów.