Jak naklejać fototapety

Jak naklejać fototapety?

1. Przygotowanie podłoża:
a. Ściany nowe – ściany pokryte gładzią gipsową, płyty gipsowo-kartonowe i inne chłonne powierzchnie gruntujemy odpowiednim środkiem lub tylko klejem do tapet.
b. Ściany malowane – ściany zmywamy mydłem malarskim (w proporcjach 50-100 g/1 l wody). Czynność tę przeprowadzamy w kierunku od dołu do góry. Przecieramy ścianę papierem ściernym, aby ułatwić wiązanie kleju.
c. Ściany wcześniej tapetowane – używamy środka do usuwania tapet. Moczymy tapetę gąbką lub szczotką. Przed namoczeniem ściany wyłączamy zasilanie, demontujemy wyłączniki i gniazdka a przewody zabezpieczamy taśmą izolacyjną. Po namoknięciu (15 min.) usuwamy tapetę szpachlą, zaczynając od góry.

2. Tapetowanie:
a. Podczas klejenia przydatny będzie stół do tapetowania.
b. Przed przyklejeniem fototapety należy rozwinąć wszystkie jej części (bryty) i sprawdzić, czy nie posiadają wad jawnych (deformacji, odbarwień itp.) Wszelkie reklamacje są uwzględniane przez producenta tylko przy zwrocie w oryginalnym opakowaniu i kompletnego towaru.
c. Typowy klej do tapet należy rozpuścić w 2 l zimnej wody (powoli wsypując i mieszając) pół godziny przed klejeniem o ile instrukcja producenta nie wskazuje inaczej.
d. Zaczynamy od krawędzi drzwi, okna lub w narożniku. Następne bryty kleić na zakładkę (2-3 mm).
e. Za pomocą pionu (nić plus ciężarek) wykreślamy linię krawędzi fototapety przy oknie lub drzwiach. Odległość od okna lub drzwi powinna być równa szerokości brytu tapety minus 1-3 cm, ponieważ możliwa jest zła pionizacja stolarki okiennej.
f. Do nakładania kleju używamy pędzla lub szczotki. Smarujemy klejem tak by uniknąć długiego namakania tapet. Należy utrzymać jednakowy czas namakania każdego brytu ok. 2-3 minut po posmarowaniu. Nie składać na czas namakania posmarowanych elementów.
g. Pierwszy górny bryt przyłożyć dokładnie do narysowanej linii. Od dokładności wykonania tego kroku zależy właściwe (poziome) przyklejenie fototapety . Dociskamy przez chwilę, aż klej zacznie wiązać.
h. Do dociśnięcia tapety używać wałka do tapet lub wałka futrzanego do emulsji. Nie należy tego robić szmatą. U suwamy pęcherze powietrza z góry na dół i od środka do brzegów.
i. Łączenia dociskamy również wałkiem do tapet. Ze względu na przedstawiony wzór tapety pamiętamy o precyzyjnym łączeniu.
h. Nadmiary tapety odcinamy nożem, a nadwyżkę kleju niezwłocznie usuwamy delikatnie operując wilgotną szmatką.

3. Najczęściej popełniane błędy:
a. Bąbelki pod powierzchnią tapety, które nie dają się „wypchnąć” – za krótki czas namakania (tapeta urosła na ścianie zamiast na podłodze) – efekt ten częściowo zaniknie po wyschnięciu tapety, ale większe bąble pozostaną.
b. Widoczne miejsca połączeń poszczególnych brytów – przyklejono bryty bez „zakładek” lub klejono na „zakładkę” przesuwając się w stronę okna (połączenia rzucają wtedy cień).
c. Nierówne wielkości poszczególnych brytów – nie zachowano jednakowego czasu namakania tapety.