Dekoracja – obicie drzwi drewnem

Dekoracja – obicie drzwi drewnem

Obicie drzwi wejściowych cienkimi listewkami

Drzwi wejściowe wykłada się listewkami szerokości 45 mm, maks. 50 mm i grubości 10—12 mm (rysunek).

Listewki mogą być łączone na własne lub obce pióro. Przybija się je do ramy drzwi w układzie pionowym lub w różne geometryczne figury.

 

Wykładanie drzwi wejściowych stożkowymi deskami.

Inną wykładziną drzwi wejściowych mogą być stożkowe deski (rysunek).

Rysunek. Kształt desek stożkowych do wykładania drzwi wejściowych.

Odeskowanie tego typu sprawia wrażenie plecionki. Jest łatwa w wykonaniu i montażu oraz interesująca od strony estetycznej. Spowodowane jest to ścięciem ukośnym w dwu kierunkach i powstającym w ten sposób odmiennym rysunkiem drewna. Tymi fryzami można wykładać zarówno nowe drzwi jak i stare, okleinowane lub malowane (po usunięciu farby). Również stare drzwi, z uszkodzonym fornirem, nadają się do wykładania stożkowymi fryzami.

Rysunek. Konstrukcja drzwi wejściowych wykładanych deskami stożkowymi: 1 — fryzy stożkowe, 2 — ościeże, 3 — ościeżnica.

Fryzy nakleja się na całej powierzchni drzwi, o ile nie ma potrzeby tworzenia świetlików, lub jedynie na części powierzchni drzwi. Listewkę mocującą szybę tworzą na jednej stronie fryzy a na drugiej, wewnętrznej, profilowana listwa (rysunek).

Rysunek. Olistwowanie szyb: a) przekrój prostego oszklenia, b) przekrój podwójnego oszklenia; 1 — fryzy stożkowe, 2 — wkładka wklejona między płyty, 3 — listwa z wrębem, 4 — szyba.

Produkcja fryzów jest żmudna, głównie ze względu na dokładne i jednakowe ukośne ścięcie. Najpierw obrabia się (struga) deski prostopadłościenne szerokości 60—80 mm, grubości 20—30 mm i długości 300— 500 mm. Optymalne wymiary desek to 65X25X400 mm. Ścięcia wykonuje się na pilarce tarczowej o wysokości rzazu co najmniej równej szerokości fryzu. W celu uzyskania jednakowego ścięcia wszystkich desek, przygotowuje się dwa przyrządy, wg rysunku, które prowadzi się wzdłuż prowadnicy ustawionej równolegle do brzeszczota pilarki tarczowej.

Rysunek. Skrzynka uciosowa do ukośnego nacinania desek na pilarce tarczowej: a) skrzynka do nacinania desek na krótszej stronie, b) skrzynka do nacinania desek na dłuższej stronie, c) rzut aksometryczny skrzynki uciosowej. Uwaga: ścięcia mogą być wykonywane od połowy długości desek. Wówczas skrzynka uciosowa może być jedna.

Przy określaniu ukośnego ścięcia należy pamiętać o 1 mm zapasie na struganie. Następnie ścięte płaszczyzny desek struga się na wyrówniarce ustawionej na cienki wiór. Amator, który nie ma doświadczenia ze struganiem krótkich elementów, może wybrać bardziej pracochłonny, ale pewny sposób — szlifowanie na taśmowej lub tarczowej szlifierce. Na końcu obróbki deski szlifuje się na szlifierce taśmowej, wyłącznie wzdłuż włókien. Po zaokrągleniu wszystkich widocznych krawędzi deski lakieruje się metodą natrysku.

Sposób naklejania stożkowych desek jest następujący. Przy zamkniętych drzwiach dokonuje się obrysu drzwi w świetle ościeżnicy. Następnie wyjmuje się drzwi z zawiasów, układa poziomo i w odległości około 10 mm od linii obrysu drzwi mocuje się prostą listwę drewnianą za pomocą stolarskich ścisków. Przy listwie przykleja się pierwszy rząd desek. Do klejenia można użyć klejów poliwinyloacetatowych (np. Winilep A). Ponieważ kleje te są wodną dyspersją nanosi się je punktowo w 2—3 miejscach, w takiej ilości, aby po dociśnięciu tworzyły kolistą plamę o średnicy około 30 mm. Wzór układania na drzwiach pełnych i ze świetlikami przedstawiono na rysunku poniżej.