Szkło budowlane i techniczne.
Główne właściwości szkła budowlanego, z których wynika jego zastosowanie, to: przezroczystość, odporność chemiczna na działanie czynników atmosferycznych, duża twardość, złe przewodnictwo cieplne oraz niepalność. Wadą jest jego kruchość.
Do szkła budowlanego zalicza się przede wszystkim szkło płaskie, kształtki, szkło piankowe.
Szkło płaskie, popularnie zwane szybą, jest formowane najczęściej metodą float. Polega ona na tym, że krzepnąca masa szklana sodowo-wapniowo-magnezowa jest walcowana na powierzchni ciekłej cyny, przez co powstaje gładka tafla szyby. W celu poprawienia wytrzymałości na urazy mechaniczne wtapia się w niektóre szkła siatki z drutu stalowego, tzw. szkło zbrojone. W budownictwie coraz częściej spotyka się tzw. złote szyby, tj. szkło otrzymywane przez dodatkowy proces nanoszenia warstw metalicznych lub w wyniku rozpylania metalu w masie (szkło barwione w masie). Szkło to chroni przed promieniowaniem słonecznym, ale jednocześnie zapewnia całkowitą przepuszczalność światła widzialnego. Charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną, wyższą temperaturą mięknięcia.
Oprócz szkła płaskiego w budownictwie wykorzystuje się różnego rodzaju kształtki. Są to: cegły, dachówki, kafle szklane, zwane luksferami, i marbit (walcowane płytki, używane do wykładania ścian i podłóg).
W ostatnich latach opracowano nowe technologie, pozwalające na produkcję szkła o zwiększonej izolacyjności cieplnej, dźwiękowej (szyby zespolone) oraz szklą bezpiecznego. Nazwą szkło bezpieczne objęto wyroby hartowane i klejone, które mają chronić człowieka przed zranieniem w przypadku ich uszkodzenia. Szkło hartowane otrzymuje się w efekcie dodatkowego procesu obróbki, zmieniającego znacznie właściwości mechaniczne. W wyniku tego zabiegu w wyrobie powstają równomiernie rozłożone odpowiedniej wielkości naprężenia. W przypadku uszkodzenia pęka ono na drobne kawałeczki o tępych krawędziach. Szkło to stosuje się również jako szyby samochodowe.
Zadaniem szkła budowlanego jest zapewnienie naturalnego światła wewnątrz pomieszczeń, a także przyczynianie się do oszczędności kosztów ogrzewania, poprawianie mikroklimatu wnętrz.
Do szkła technicznego według SWW zalicza się:
— rurki i pręty szklane,
— szkło laboratoryjne,
— szkło elektrotechniczne,
— szkło oświetleniowe pozostałe,
— szkło optyczne,
— szkło sanitarne.
Z podanej klasyfikacji wynika, jak różnorodne jest zastosowanie szkła oraz jak duże znaczenie ma ono w życiu codziennym każdego człowieka.