Szew francuski (odwracany)

Szew francuski (odwracany) – Jest to mocny szew, samoistnie zabezpieczający przed strzępieniem się materiału. Po prawej stronie wyrobu nie widać żadnych dodatkowych ściegów. Można go jednak używać tylko do zszywania prostych krawędzi; wymaga przy tym pozostawienia zapasu około 1,5 cm. Jest to idealny ścieg do zastosowania w wyrobach, w których obie strony są widoczne, np. z tkanin przezroczystych.

1. PIERWSZY SZEW –  Spinamy szpilkami i fastrygujemy części materiału złożone lewymi stronami do siebie. Zszywamy je na maszynie ściegiem płaskim w odległości 5 mm od brzegu. Wyjmujemy materiał z maszyny i usuwamy fastrygę.

2. PRZYCINANIE BRZEGÓW –  Ostrymi nożycami obcinamy zapas szwu do szerokości 3 mm. Odwracamy zszyte części prawymi stronami do siebie, składamy wzdłuż szwu i zaprasowujemy.

3. DRUGI SZEW –  Fastrygujemy części materiału złożone prawymi stronami blisko linii złożenia, którą stanowi pierwszy szew. Przeszywamy obie części razem w odległości 1 cm od tego szwu, przez co nie obrębione brzegi zostają „zamknięte” wewnątrz.

4. WYKAŃCZANIE SZWU – Usuwamy fastrygę i rozkładamy materiał prawą stroną do wierzchu. Będzie widoczna tylko równa linia szwu bez dodatkowych ściegów. Zaprasowujemy zakład płasko po jednej stronie szwu.