Szew francuski (odwracany)

Szew francuski (odwracany) – Jest to mocny szew, samoistnie zabezpieczający przed strzępieniem się materiału. Po prawej stronie wyrobu nie widać żadnych dodatkowych ściegów. Można go jednak używać tylko do zszywania prostych krawędzi; wymaga przy tym pozostawienia zapasu około 1,5 cm. Jest to idealny ścieg do zastosowania w wyrobach, w których obie strony są widoczne, np. z tkanin przezroczystych.

1. PIERWSZY SZEW –  Spinamy szpilkami i fastrygujemy części materiału złożone lewymi stronami do siebie. Zszywamy je na maszynie ściegiem płaskim w odległości 5 mm od brzegu. Wyjmujemy materiał z maszyny i usuwamy fastrygę.

2. PRZYCINANIE BRZEGÓW –  Ostrymi nożycami obcinamy zapas szwu do szerokości 3 mm. Odwracamy zszyte części prawymi stronami do siebie, składamy wzdłuż szwu i zaprasowujemy.

3. DRUGI SZEW –  Fastrygujemy części materiału złożone prawymi stronami blisko linii złożenia, którą stanowi pierwszy szew. Przeszywamy obie części razem w odległości 1 cm od tego szwu, przez co nie obrębione brzegi zostają „zamknięte” wewnątrz.

4. WYKAŃCZANIE SZWU – Usuwamy fastrygę i rozkładamy materiał prawą stroną do wierzchu. Będzie widoczna tylko równa linia szwu bez dodatkowych ściegów. Zaprasowujemy zakład płasko po jednej stronie szwu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *