Dekoracje ścian z desek o obrabianych bokach
Deski z obrabianymi bokami można również bezpośrednio przyklejać do utwardzonej ściany. Przekrój poprzeczny fryzów może być różny. Na rysunku przedstawiono najprostszy trapezowy przekrój deski, który zwiększa pozorną głębokość wykładziny.
Rysunek. Dekoracja z desek o przekroju trapezowym przyklejanych do utwardzonego tynku.
Wykończenie powierzchni powinno być przeprowadzone przed naklejaniem desek, ponieważ na ściętych ukośnie bokach trudno wytworzyć odpowiednio grubą warstwę lakieru. Przygotowanie podłoża i technika klejenia desek jest podobna jak przy łupanych deszczułkach. Również wzór układania desek jest podobny.
Ten rodzaj dekoracji nadaje się szczególnie do przedsionków, przedpokoi i wnętrz domków rekreacyjnych.
Dekoracja ściany z desek z szorstkiego drewna
Miękki, wiosenny przyrost roczny drewna (np. świerka, jodły, daglezji) można wydrapać drucianą szczotką uwypuklając w ten sposób rysunek. Ręczne wydrapywanie jest bardzo czasochłonne, dlatego lepiej do tego celu użyć szczotki rotacyjnej zamontowanej w wiertarce. Operacja ta jest jednak pracochłonna.
Dekoracja ścian z szorstkiego drewna bez drapania
Do pomieszczenia stylowego, np. chaty myśliwskiej, saloniku domku rekreacyjnego itp. na niewielką powierzchnię nadaje się niekonwencjonalna dekoracja z drewna wytrawionego na kolor srebrzysto-szaro-brązowy. Takie specjalne wykończenie powierzchni wykona za nas… przyroda, jeżeli na wykładzinę użyjemy odpadowych desek ze starej budy lub płotu, na które przez dłuższy czas działały czynniki atmosferyczne. Gdyby na dekoracje ścienną zastosować dłuższe deski, powstanie nużąca powierzchnia, przypominająca o ich pochodzeniu. Dlatego z desek — oczywiście po ich należytym wysuszeniu — wyrabia się listewki szerokości 4,5 lub 6 cm i długości 20—50 cm, oraz różnorodnej grubości w przedziale 10—20 mm (rysunek).
Rysunek. Deski dekoracyjne z chropowatą powierzchnią.
Różne grubości są po to, aby po naklejeniu na ścianie, na bokach desek pojawiło się jasne drewno o naturalnej barwie. Pojawi się ono również na niektórych płaszczyznach czołowych. Przemiennie widoczne jasne pasma drewna ożywią naszą dekorację ścienną.
Po naklejeniu desek na ścianę (podobnie jak łupanych deszczułek) całą powierzchnię lakierujemy syntetycznym lakierem matowym lub malujemy pokostem.
Gonty jako materiał dekoracyjny ścian.
Dalszym, nie tradycyjnym materiałem dekoracyjnym ścian, zwłaszcza do pomieszczeń domków rekreacyjnych, są gonty. Jeszcze do dziś istnieją miejscowości górskie, w których w domowych stolarniach wyrabia się gonty. Lepiej je zatem zakupić niż samemu wyrabiać.
Gont jest wąską, prostokątną deszczułką o przekroju trójkątnym, z wpustem na grubszym boku (rysunek).
Rysunek. Kształt gontów.
Są one wyrabiane z drewna świerkowego, jodłowego, modrzewiowego, dębowego i jesionowego. Szerokość gontu wynosi 6—12 cm, grubość 15—20 mm i długość 50—60 cm.
Gonty przybija się do ściany z gęstym rusztem, a następnie lakieruje je na mat lub maluje pokostem.