Firanki przezroczyste i siatkowe. Przezroczyste materiały nadają się idealnie na firanki, jeśli zależy nam tylko na zachowaniu prywatności w ciągu dnia. Zaciągnięte tego typu firanki zakrywają okno, dopuszczając jednocześnie do pomieszczenia światło dzienne. Przezroczyste i siatkowe tkaniny, dostępne w różnych grubościach i kolorach, mogą być jedynymi zasłonami danego okna lub stanowić dodatkowe dzienne zasłony, będące uzupełnieniem zasłon z materiału nieprzezroczystego. Wykańczamy je u góry gotową taśmą marszczącą lub ręcznie. Wieszamy je na lekkim karniszu drążkowym lub drucie sprężynowym pokrytym tworzywem, umocowanym do wkrętów z oczkiem we framudze.
Wybieramy taśmę marszczącą do przezroczystych lub siatkowych firanek i obliczamy ilość potrzebnego materiału. Na przezroczyste firanki wybieramy materiał szeroki, nie wymagający wielu złączeń. Kroimy prosto, stosując metodę wyciągniętej nitki. Za pomocą nowej, cienkiej igły zszywamy części firanki na maszynie ściegiem francuskim. Potrzebne będą również odpowiednie haczyki i podstawowe przybory do szycia.
1 OBRĘBIANIE BRZEGÓW – Kładziemy tkaninę na dużej płaskiej powierzchni. Dla wyrównania brzegów przypinamy szpilkami podwójny zakład szerokości 1 cm po obu stronach. Fastrygujemy, przeszywamy i przyprasowujemy.
2 PODWIJANIE DOLNEJ KRAWĘDZI – U dołu podkładamy i przypinamy szpilkami podwójny obręb szerokości 2 cm. Fastrygujemy, przeszywamy i przyprasowujemy. U góry zakładamy materiał na szerokość wybranej taśmy marszczącej i przypinamy taśmę szpilkami.
3 PRZYSZYCIE TAŚMY – Nie wykończone brzegi taśmy podkładamy 2 cm i przyszywamy do lewej strony firanki. Przeszywamy w poprzek końce taśmy z nitkami na prowadzącym brzegu firanki. Ściągamy sznureczki i układamy tkaninę równomiernie na całej szerokości. Wolne końce sznureczków starannie zawiązujemy.
INNE ROZWIĄZANIA
Łatwość szycia i lekkość przezroczystych tkanin powodują, że możemy bardzo szybko wykonać i zawiesić w oknach lub drzwiach firanki wybrane z wielu istniejących wzorów. Prosty wystrój można szybko osiągnąć stosując wąską taśmę lub tunel. Bardziej wymyślne pomysły to drapowanie firanki na drążku lub skrojenie bardzo długich firanek, by tkanina spływała kaskadami na podłogę.
FIRANKI ZACHODZĄCE NA SIEBIE (SKRZYŻOWANE)
Podszywamy obie firanki jedną taśmą marszczącą. Brzeg ukośny powinien się równać długości przekątnej okna, a brzegi boczne — mieć długość do parapetu.
GŁĘBOKIE PODSZYCIE
Wykorzystujemy tu szeroką taśmę marszczącą do przejrzystego materiału. Takie głębokie marszczenia wyglądają efektownie i elegancko przy długich firankach.
DRAPOWANA GÓRA
Drapujemy przejrzysty materiał na drążku lub pręcie nad oknem lub innym otworem. Uzyskamy wspaniały efekt dekoracyjny.
OPADAJĄCE WYKOŃCZENIE GÓRY
Firanka jest zawieszona na drążku metalowym. Przyszywamy taśmę poniżej górnego brzegu tkaniny, tak by marszczenie opadało do przodu odsłaniając kamisz.