Jak zrobić zasłonę?

Jak zrobić zasłonę?

Zasłony bez podszewki

Zasłony Z NIEPRZEZROCZYSTYCH tkanin bez podszewki są najprostszym i najtańszym sposobem zasłonięcia okna czy innego otworu. Mogą być często prane, nadają się więc do najintensywniej używanych pomieszczeń w domu, takich jak kuchnia czy łazienka. Zasłonę bez podszewki wykonamy łatwo i szybko, możemy zatem wypróbować na niej podstawowe techniki szycia zasłon, zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych rodzajów kotar z podszewką. Aby zasłony ładnie się układały, czasem trzeba włożyć ciężarki w obręby i rogi.

WYKONANIE ZASŁONY

Wybieramy rodzaj zawieszenia i taśmy marszczącej oraz określamy szerokość tkaniny. Mierzymy okno i obliczamy, ile materiału będziemy potrzebować. Przygotowujemy płaską powierzchnię do pracy, taśmę, odpowiednie haczyki i przybory do szycia. Kroimy tkaninę według potrzeb, dodając zapas na szwy. Odcinamy fabryczne brzegi tkaniny.

1 ŁĄCZENIE CZĘŚCI – Zszywamy części tkaniny, dopasowując wzór, jeśli taki jest. Zakładamy na lewą stronę u dołu i na bocznych krawędziach po 1,5 cm, zaprasowujemy. Jeszcze raz zakładamy na bokach 2,5 cm i zaprasowujemy. Podwijamy obręb 7,5 cm i przycinamy rogi. Następnie zszywamy krytym ściegiem.

2 ZAKŁADANIE GÓRNEGO BRZEGU – Wzdłuż górnego brzegu zasłony zakładamy na lewą stronę pasek tkaniny szerokości 4 cm, przypinamy i zaprasowujemy. Ucinamy tyle taśmy, ile wynosi szerokość gotowej zasłony, dodając 2 cm z każdej strony na podwinięcie.

3 PRZYSZYCIE TAŚMY – Przypinamy i fastrygujemy taśmę tuż poniżej górnego założenia zasłony. Szyjemy wzdłuż obu krawędzi taśmy w tym samym kierunku i w poprzek środkowego brzegu, aby przytwierdzić sznureczki ściągające. Wiążemy węzełki na sznureczkach, aby nie zostały wyciągnięte podczas marszczenia. Ucinamy kawałek łańcuszka z ciężarkami równy szerokości zasłony.

4 UMOCOWANIE CIĘŻARKÓW – Odginamy dolny obręb i wkładamy łańcuszek z ciężarkami wzdłuż zagięcia tkaniny. Przyszywamy ciężarki w regularnych odstępach.

5 WYKAŃCZANIE – Aby wykończyć zasłonę, ponownie zakładamy obręb i przypinamy szpilkami. Wykańczamy krawędź krytym ściegiem. Mocujemy haczyki do taśmy i zawieszamy na szynie, drążku lub pręcie. Upinamy gotową, zawieszoną zasłonę.

CIĘŻARKI

Zasłony z lekkich lub nieprzezroczystych materiałów łatwiej będzie upiąć, jeśli w dolny obręb wszyje się ciężarki. Ciężarki można nabyć w postaci łańcuszków, które wkłada się wzdłuż obrębu, bądź guziczków do wszycia w rogach zasłony.

Dodaj komentarz