Zapięcia – rzepy zatrzaski

PRZYKRYCIA, które chcemy co jakiś czas zdejmować do prania, muszą być wyposażone w praktyczne zapięcia. Muszą one być dostosowane do rodzaju materiału. Bardzo wytrzymałe są zapięcia na zamki błyskawiczne lub mocne haftki. Delikatniejsze, a często również ozdobne, są guziki lub wiązania. Zatrzaski lub rzepy mogą być ukryte w szwach. Jeśli natomiast mamy zamiar pokrowiec czy obicie zdejmować rzadko, można zostawić wolny jeden szew, przyszyć go z wierzchu ściegiem mało widocznym i w razie potrzeby rozpruwać.

Rzepy

Rzepy to kombinacja dwóch taśm, z których jedna pokryta jest warstwą mikroskopijnych haczyków, a druga – takichże pętelek. Obie strony sczepiają się po zetknięciu ze sobą. Rzepy są łatwe w zastosowaniu i obsłudze, ale do cienkich lub średnio grubych materiałów są zbyt sztywne. Na rynku są dostępne zarówno taśmy rzepów cięte z metra, jak rzepy w krótkich odcinkach – w różnych szerokościach i kolorach.

KRÓTKIE ODCINKI RZEPÓW

1 PIERWSZA STRONA ZAPIĘCIA
Zostawiamy na zapięcie zakład szerszy niż odcinki rzepów. Zaznaczamy miejsca, gdzie mają one być przymocowane, i przypinamy rzepy z haczykami do jednego zakładu. Przyszywamy je ręcznie.

2 DRUGA STRONA ZAPIĘCIA
Dopasowujemy rzepy z pętelkami z przeciwnej strony zapięcia, dokładnie naprzeciwko pierwszych. Przypinamy szpilkami i przyszywamy ręcznie. Krótkie odcinki rzepów przyszywamy w rozstawie co 5-10 cm.

TAŚMA RZEPÓW

1 PIERWSZA STRONA ZAPIĘCIA
Taśma powinna być trochę węższa niż zakład zapięcia, jedną połowę taśmy przypinamy do jednej połowy zapasu, przyfastrygowujemy i przyszywamy.

2 DRUGA STRONA ZAPIĘCIA
Drugą połowę taśmy przypinamy do zapasu po przeciwnej stronie szwu. Sprawdzamy, czy znajduje się naprzeciw pierwszej połowy, fastrygujemy i przyszywamy.

 

Zatrzaski

Produkuje się je z metalu bądź tworzyw sztucznych w ograniczonym zakresie kolorów i rozmiarów. Można je dostać luzem lub od razu naszyte na taśmę (forma wygodniejsza do zapinania dużych otworów). Są proste i łatwe w obsłudze, ale nie bardzo wytrzymałe, otwierają się już pod średnim naciskiem. Zatrzaski najbardziej nadają się do bielizny pościelowej i poduszek.

POJEDYNCZE ZATRZASKI

1 UMIESZCZANIE DOLNYCH POŁÓWEK ZATRZASEK
Wyznaczamy szpilkami co 5-10 cm w odległości 6 mm od brzegu. Dolne miseczki zatrzasek umieszczamy na dolnym zakładzie zapięcia i przyszywamy je.

2 DOPASOWYWANIE DRUGICH POŁÓWEK
Górne, wypukłe części zatrzasek kładziemy na górnym zakładzie zapięcia. Sprawdzamy, czy znajdują się dokładnie naprzeciw dolnych połówek.

TAŚMA Z ZATRZASKAMI

1 PIERWSZA POŁOWA TAŚMY
Zakład zapięcia musi być szerszy niż taśma. Krótsze końce taśmy podwijamy, pod spód i przypinamy dolną połowę taśmy do jednego zakładu.

2 DOPASOWYWANIE DO SIEBIE OBU CZĘŚCI TAŚMY
Aby dopasować części taśmy, najlepiej położyć górną połowę na dolnej i zapiąć zatrzaski. Górną część przypinamy od lewej strony szpilkami i końce podwijamy pod spód.

3 PRZYSZYWANIE OBU TAŚM
Rozpinamy zatrzaski, przyfastrygowujemy i przyszywamy brzegi taśm. Aby taśmy się nie marszczyły, przyszywamy obie w tę samą stronę. Można użyć stopki do wszywania zamków błyskawicznych.