Zapięcia – haftki wiązania

Haftki

Przyszywane ręcznie metalowe haftki stanowią proste urządzenie do łączenia części wyrobu na styk lub na zakładkę. Są mało widoczne, dostępne w wielu rozmiarach luzem bądź już naszyte na plastikowe taśmy. Trzymają bardzo mocno, znosząc duże obciążenie, w związku z czym nadają się do zapinania obić i pokrowców na meble.

POJEDYNCZE HAFTKI

1 USZKA
Zaznaczamy szpilkami miejsca, w których chcemy przymocować haftki, umieszczając je co 5-10 cm. Przytrzymując uszko przyszywamy je ręcznie po 5-6 razy przez każdą dziurkę.

2 HACZYKI
Dopasowujemy je po przeciwnej stronie uszek i przyszywamy po wierzchu szyjki przez dziurki, jeśli zapasy po obu stronach szwów rozwierają się, obrzucamy Ich brzegi ściegiem obrębkowym.

TAŚMY Z HAFTKAMI

1 PIERWSZA STRONA
Zapasy po obu stronach szwu muszą być szersze niż taśma. Zabezpieczamy miejsca odcięcia taśmy. Do zapasu po jednej stronie szwu przypinamy taśmę z uszkami, fastrygujemy i przyszywamy. Można użyć do tego stopki do zamków błyskawicznych.

2 DRUGA STRONA
Taśmę z haczykami dopasowujemy do taśmy z uszkami. Zapinamy haftki, przypinamy od spodu taśmę z haczykami, rozpinamy haftki, i przyfastrygowujemy taśmę. Przeszywanie dwóch warstw materiału pozostawia widoczne ściegi. Jeżeli przyszywamy taśmę tylko do jednej warstwy, wzmacniamy zapas ściegiem obrębkowym, aby się nie otwierał.

Wiązania

W porównaniu z gotowymi zapięciami wiązania (czasem zwane troczkami) dają zupełnie inny efekt. Płaskie wiązania łatwo wykonać i przyszyć, a przy bieliźnie pościelowej lub poduszkach dają one dodatkowy efekt dekoracyjny. Do wiązania mogą również służyć ruloniki zszywane z plis ciętych ze skosu. Można też zrobić z nich pętelki zamiast dziurek od guzików.

WIĄZANIA PŁASKIE

1 PRZYCINANIE KOŃCÓW
Kroimy materiał według żądanej długości i podwójnej szerokości, dodając ze wszystkich stron po 1 cm na zszycie. Podkładamy brzegi po 1 cm w kierunku lewej strony zaprasowujemy. Końcówki przycinamy skośnie, podginamy na lewą stronę zaprasowujemy.

2 ZSZYWANIE
Przycięty pasek -materiału składamy na pół lewą stroną do środka. Spinamy, fastrygujemy i przeszywamy ze wszystkich stron około 2 mm od brzegów. W podobny sposób przygotowujemy drugie wiązanie. Przyszywamy je po obu stronach otworu i wiążemy na węzeł lub kokardę.

RULONIKI

1 ZSZYWANIE RULONIKA
Cięty ze skosu pasek szerokości 2,5-3 cm składamy wzdłuż na pół prawą stroną do środka, Zaprasowujemy złożenie i zszywamy brzegi w odległości 6 mm od krawędzi.

2 WCIĄGANIE NITKI
Przez uszko grubej, tępej igły przewlekamy mocną nić lub szpagat, Koniec nitki mocujemy w jednym końcu rulonika i wkładamy igłę w jego tunel.

3 PRZEWIJANIE RULONIKA
Przeciągamy igłę przez tunel na drugą stronę, ciągnąc za nią nitkę z uczepionym do niej drugim końcem rulonika. Przeciągamy cały rulonik na prawą stronę.

4 WYKAŃCZANIE RULONIKA
Obcinamy nitkę, za pomocą której przewijaliśmy rulonik. Wpychamy końce rulonika do wewnątrz i przeszywamy z wierzchu drobnymi, mało widocznymi ściegami.