Koronki, wstążki, kokardy

KORONKI

1 WYKAŃCZANIE NA ROGACH – Jeżeli brzegi materiału obszywamy koronką, musimy prawidłowo połączyć ją na rogach. Składamy końce koronki prawymi stronami do siebie i zaprasowujemy. Jeden koniec odginamy po przekątnej i też prasujemy.

2 ZSZYWANIE – Zaginamy płasko górny koniec koronki na drugi. Przypinamy, fastrygujemy i zszywamy po przekątnej. Usuwamy fastrygę i wycinamy nadmiar koronki. Całość zaprasowujemy i starannie wykańczamy brzegi.

WSTĄŻKI

1 FASTRYGOWANIE – Zaznaczamy miejsce przyszycia wstążki i najpierw ją przyfastrygowujemy. Na atłasowych wstążkach, na których pozostają ślady igły, robimy to przy samych brzegach. Na rogach wąskie wstążki składamy pod kątem, z grubszych zaś formujemy róg jak przy koronce.

2 ŁĄCZENIE KOŃCÓW WSTĄŻKI – W rogach koniec wstążki składamy ukośnie, podwijamy i przyszywamy od góry do drugiego. Jeżeli połączenie wypadnie na linii prostej, podwijamy jeden koniec o 1 cm pod spód i przyszywamy z góry do drugiego.

KOKARDY

Kokarda może być ozdobą lub wzmacniać istniejące wykończenia. Aby zrobić kokardę, odmierzamy pasek materiału żądanej długości i podwójnej szerokości, dodając po 2 cm zapasu z każdej strony. Składamy pasek wzdłuż na pół prawą stroną do środka. Spinamy szpilkami, fastrygujemy i zszywamy 1 cm od nie obrębionego brzegu. W środkowej części szwu na dłuższym boku pozostawiamy nieduży otwór, aby móc odwrócić gotowy wyrób na prawą stronę. Krótsze boki zszywamy ukośnie. Wycinamy zbędny materiał w rogach, odwracamy pasek na prawą stronę i prasujemy. Zamykamy otwór mało widocznym ściegiem obrębkowym i wiążemy kokardę.

Dodaj komentarz