Mimo wielofunkcyjności produkowanych obecnie maszyn do szycia, w pewnych przypadkach nic nie zastąpi szycia ręcznego. Niekiedy tylko szycie ręczne daje pożądany efekt, a czasem uzupełnia ono szycie na maszynie, np. najlepszym sposobem wstępnego przygotowania i dopasowania do siebie części materiału jest fastrygowanie. Aby ściegi były prawie niewidoczne, przed rozpoczęciem szycia ręcznego należy dobrać grubość igły do splotu tkaniny, a kolor i grubość nici — do jej koloru i grubości. Osoby praworęczne powinny zaczynać robotę od strony prawej ku lewej, osoby leworęczne — odwrotnie.
SZPILKI I FASTRYGA
Skrojone części materiału przed zszyciem łączymy za pomocą szpilek i fastrygi. Szpilki należy wbijać prostopadle do splotu tkaniny. Do fastrygowania używamy nici w kontrastowym kolorze. Po zszyciu skrojonych części fastrygę usuwamy.
Skrojone części spinamy szpilkami. Koniec nitki zabezpieczamy przed wyśliźnięciem się, przeszywając nią pojedynczy ścieg lub wiążąc supełek na jej końcu. Ściegi fastrygi powinny mieć po około 1 cm (lub na przemian 1,5 cm) po prawej stronie materiału, a 0,5 cm po lewej.
ŚCIEG OBRĘBKOWY
Ścieg ten, zwany też krytym, stosuje się do mało widocznego podszywania obrębów lub szwów znajdujących się na prawej stronie roboty. Przykładem zastosowania tego ściegu jest zaszywanie otworu, przez który prawie gotowy już wyrób odwraca się na prawą stronę.
Zabezpieczamy koniec nitki i przeciągamy igłę przez otwór. Na części założonej wzdłuż linii szwu wykonujemy ścieg długości około 2 mm. Przeciągamy nitkę pod spodem na drugą stronę otworu i wykonujemy taki sam ścieg po górnej stronie szwu. Po zszyciu otworu szew zakańczamy.