Podstawowe przybory do szycia

Aby nasze prace krawieckie były wykonane fachowo, niezbędny jest odpowiedni sprzęt i utrzymane w porządku miejsce pracy. Przyborów do szycia nie należy używać do innych celów. Powinniśmy wygospodarować dużo miejsca dostosowanego do prac, które chcemy wykonać. Jeśli np. chcemy kroić i upinać długie zasłony, jedyną odpowiednią do tego powierzchnią będzie podłoga. Urządzając sobie warsztat pracy pamiętajmy o wygodzie. Krzesło powinno mieć solidne oparcie, a stół tak dobraną wysokość, byśmy nie musieli się garbie. Ważne jest też oświetlenie pokoju, zwłaszcza jeśli jesteśmy zdani głównie na światło sztuczne.

PRZYBORY DO KROJENIA

Aby wyrób można było dopasować i równo powiesić, materiał musi być dokładnie skrojony. Potrzebne są do tego ostre i wygodne nożyce. Starajmy się ich nie używać do innych prac gospodarskich, gdyż szybko się stępią. Do wycinania wykrojów (szablonów) i cięcia materiału najlepsze są nożyce krawieckie, do wycinania szczegółów wzoru — małe nożyczki hafciarskie, a do zabezpieczania brzegów tkaniny — nożyce ząbkowane.

PRZYBORY DO PRASOWANIA

Żelazka używa się nie tylko do prasowania gotowego już wyrobu, lecz także w trakcie obróbki, np. do zaprasowywania szwów, obrębów i kantów. Najlepsze jest żelazko na parę wodną, gdyż wtedy do wygładzania materiału przyczynia się nie tylko ciężar żelazka i wytwarzane przez nie ciepło, lecz także wilgoć. Deska do prasowania powinna mieć regulowaną wysokość i miękkie, dobrze dopasowane i łatwe do utrzymania w czystości pokrycie.

MASZYNA DO SZYCIA

Na maszynie szyje się szybciej i łatwiej niż w ręku. Nowoczesne maszyny do szycia są łatwe w obsłudze i pełnią wiele funkcji, np, szyją ściegiem prostym, zygzakowym oraz służą do wykańczania lewej strony. Większość produkowanych obecnie maszyn ma dodatkowe wyposażenie, np, specjalną stopkę do wszywania zamków błyskawicznych. Pamiętajmy, aby mieć zawsze w pogotowiu zapasowy bębenek i nawinąć nań nitkę jeszcze przed rozpoczęciem szycia.

PRZYBORY DO SZYCIA

Szpilki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, zwykle lub z kolorowymi główkami (lepiej je widać na materiale). Dla bezpieczeństwa i łatwiejszego dostępu szpilki trzymajmy w pudełku lub wbite w poduszeczkę. W zależności od grubości materiału można dobrać odpowiednią długość i grubość igieł. Nawlekanie ich ułatwi prosty, mały przyrządzik. Nici dobieramy do koloru, rodzaju i grubości materiału. Specjalne nici do fastrygowania są dostępne w całej palecie kolorów, a od nici do szycia różnią się tym, że łatwiej można je zrywać.

PRZYRZĄDY DO ZNACZENIA I BRANIA MIARY

Ważne jest dokładne wzięcie miary i wyraźne zaznaczenie pomiarów na materiale. Centymetr krawiecki z nierozciągliwej taśmy pomoże wymierzyć dokładnie nawet krzywizny i rogi. Oznaczenia na materiale powinny być wykonane w kontrastowym kolorze i łatwe do usunięcia. Najlepsze jest do tego mydełko krawieckie lub specjalny znacznik — mazak ze znikającym tuszem (znikopis). Należy uważać, by nie prasować materiału przed całkowitym usunięciem z niego znaków. Materiał na obicia na ogół powinien być cięty pod kątem prostym. Przy wyznaczaniu kątów prostych pomocna jest duża, przezroczysta ekierka.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Gruba, tępa igła z dużym uszkiem służy do przewlekania sznureczków, wstążek lub gumek przez grube materiały lub tunele. Szwy można szybko i łatwo pruć przy użyciu specjalnego przyrządu. Przy prowizorycznym przypinaniu materiału do czegoś sztywnego, np. flizeliny, lub przy obciąganiu szkieletu abażuru — przydadzą się spinacze do bielizny, Papier pakowy, kalka techniczna lub papier kserograficzny przydadzą się do wykonywania wykrojów i szablonów.

NARZĘDZIA TAPICERSKIE

Wykonywanie zwykłych i pikowanych obić na meble ułatwia kilka specjalnych przyborów. Długie igły tapicerskie, dostępne w różnych wielkościach, są bardzo przydatne przy pikowaniu i przeszywaniu guzikami. Przy obijaniu materiałem prostych mebelków, np. podnóżków, przydają się szpikulce tapicerskie. Można ich jednak używać tylko do materiałów grubych, bo cienkie mogą się przy tym drzeć.