Charakterystyka tkanin

Wybór tkaniny zależy od tego, do czego chcemy ją zastosować i jaki charakter chcemy nadać wnętrzu. Wprawdzie mamy do wyboru tylko cztery rodzaje naturalnych włókien – wełnę, jedwab, len i bawełnę – ale dużo bogatszy asortyment tkanin o różnorodnej fakturze, barwach i wzorach niż dawniej. Współczesny przemysł ma bowiem możliwości łączenia tych włókien zarówno ze sobą, jak z włóknami syntetycznymi. Pozwala to na uzyskanie materiałów wygodniejszych w użytkowaniu, mocniejszych i mniej kurczliwych w porównaniu z tkaninami wykonanymi z jednego rodzaju naturalnego surowca. Przy wyborze materiału weźmy pod uwagę nie tylko jego kolor i wzór, lecz także fakturę i sposób układania się.

MATERIAŁY PODSZEWKOWE

Jeśli chcemy ochronić zasłony przed spłowieniem od słońca, zwiększyć ich właściwości izolacyjne lub ułatwić układanie, zaopatrujemy je w podszewkę. Nadaje się do tego świetnie bawełniana satyna lub kreton. Jeżeli użyjemy specjalnego materiału zaciemniającego, możemy całkowicie odciąć dopływ światła.

 

MATERIAŁY PRZEZROCZYSTE

Są to lekkie i cienkie tkaniny używane zwykle do wyrobu firanek i ozdobnych wykończeń. Należą do nich wszelkiego rodzaju siatki, koronki, tiul, woal i haft angielski Układają się dużo łatwiej niż tkaniny grube i ciężkie, a także są od nich tańsze. Materiały na firanki można dostać w różnych kolorach, gładkie, z wzorem drukowanym lub wrabianym w tkaninę o mieszanym splocie. Mogą być trudne w obróbce.

 

MATERIAŁY CIENKIE

Są to tkaniny z bawełny, jedwabiu i włókien syntetycznych. Zwykle są przezroczyste i można je gęsto marszczyć. Jeśli chcemy zrobić zasłony lub story z jedwabiu, warto je uszyć na podszewce, gdyż jedwab może z czasem spłowieć od słońca.

 

MATERIAŁY OD CIENKICH DO ŚREDNICH

Takie materiały mają zwykle gładką powierzchnię, łatwą do drukowania nawet w bardzo skomplikowane wzory. Są dekoracyjne, a przy tym praktyczne w użyciu, toteż mają szerokie zastosowanie. Wyrabia się z nich zasłony, bieliznę pościelową, obrusy, serwetki i powłoczki na ozdobne poduszki. Przeważnie są łatwe do szycia i utrzymania w czystości.

 

MATERIAŁY ŚREDNIEJ GRUBOŚCI

Należy do nich większość popularnych materiałów obiciowych. Są łatwe do szycia, praktyczne, mają więc szerokie zastosowanie przy urządzaniu wnętrz. Przeważnie wyrabia się je z bawełny, lnu oraz mieszanego włókna naturalnego i syntetycznego z dodatkiem wełny i jedwabiu. Większość materiałów średnio grubych jest przydatna do szycia prostych obić lub pokrowców na meble.

 

MATERIAŁY GRUBE

Są to materiały o dużej miąższości, sprawiające wrażenie ciepła i przytulności, odpowiednie na obicia mebli. Na zasłony lub narzuty są mniej odpowiednie, ponieważ źle się układają i trudno im nadać formę.

Dodaj komentarz