Wszywanie frędzli – dodatki

W sklepach pasmanteryjnych jest duży wybór gotowych taśm, wstążek, frędzli, ozdobnych sznureczków i koronek do wykańczania i ozdabiania szwów i rogów. Przed przyszyciem lepiej sprawdzić, czy się nie kurczą i nie  farbują w praniu. Jeżeli dodatki wymagają dwukrotnego; przeszycia na maszynie ,musi to być taki sam ścieg aby szwy się nie marszczyły.

WSZYWANIE FRĘDZLI

1 DOPASOWYWANIE – Jeżeli gotowa frędzla jest wzmocniona rzędem fabrycznych ściegów, zostawiamy je na miejscu. Kładziemy taśmę z frędzlami wierzchem do prawej strony materiału, tak aby brzeg, który chcemy przeszyć, leżał na linii szwu. W tej pozycji przypinamy ją szpilkami i fastrygujemy, łącząc kolejne odcinki taśmy na styk.

2 WSZYWANIE –  Kładziemy drugą część materiału prawą stroną do dołu na pierwszej części z przyfastrygowaną frędzlą. Dokładnie dopasowujemy brzegi obu części. Spinamy i fastrygujemy wszystkie trzy warstwy wzdłuż linii szwu. Przeszywamy je, usuwamy fastrygę i odwracamy na prawą stronę.

3 WYKAŃCZANIE SZWU – W tym momencie można usunąć fabryczną nitkę wzmacniającą, przecinając ją przy jednym końcu i delikatnie wyciągając. Frędzle można także przyszywać po prawej stronie wprost do brzegu materiału lub ponad ściegiem obrębu.

Dodaj komentarz