Wszywanie frędzli – dodatki

W sklepach pasmanteryjnych jest duży wybór gotowych taśm, wstążek, frędzli, ozdobnych sznureczków i koronek do wykańczania i ozdabiania szwów i rogów. Przed przyszyciem lepiej sprawdzić, czy się nie kurczą i nie  farbują w praniu. Jeżeli dodatki wymagają dwukrotnego; przeszycia na maszynie ,musi to być taki sam ścieg aby szwy się nie marszczyły.

WSZYWANIE FRĘDZLI

1 DOPASOWYWANIE – Jeżeli gotowa frędzla jest wzmocniona rzędem fabrycznych ściegów, zostawiamy je na miejscu. Kładziemy taśmę z frędzlami wierzchem do prawej strony materiału, tak aby brzeg, który chcemy przeszyć, leżał na linii szwu. W tej pozycji przypinamy ją szpilkami i fastrygujemy, łącząc kolejne odcinki taśmy na styk.

2 WSZYWANIE –  Kładziemy drugą część materiału prawą stroną do dołu na pierwszej części z przyfastrygowaną frędzlą. Dokładnie dopasowujemy brzegi obu części. Spinamy i fastrygujemy wszystkie trzy warstwy wzdłuż linii szwu. Przeszywamy je, usuwamy fastrygę i odwracamy na prawą stronę.

3 WYKAŃCZANIE SZWU – W tym momencie można usunąć fabryczną nitkę wzmacniającą, przecinając ją przy jednym końcu i delikatnie wyciągając. Frędzle można także przyszywać po prawej stronie wprost do brzegu materiału lub ponad ściegiem obrębu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *