Ścieg drabinkowy

Jest to bardzo praktyczny ścieg do łączenia już skrojonych kawałków materiału. Dzięki jego zastosowaniu brzegi wykroju mogą idealnie przylegać do siebie, zanim zszyjemy je na stałe. Właściwie jest to rodzaj fastrygi po prawej stronie materiału. Wprawdzie zastosowanie tego ściegu powoduje nieco większe zużycie materiału, ale za to robota jest schludnie i fachowo wykończona. Do utrwalenia wykonanego w ten sposób szwu będzie potrzebne żelazko.

1. ZESTAWIANIE CZĘŚCI WYKROJU –  Układamy wykrojone części prawymi stronami do góry, w ten sposób, aby ich brzegi zachodziły na siebie. Brzeg wykroju znajdującego się na górze podwijamy pod spód 2 cm (lub więcej, jeżeli materiał jest grubszy). Zakład zaprasowujemy, zestawiamy ze sobą części wykroju i spinamy szpilkami.

2. POCZĄTEK ZSZYWANIA – Nawlekamy igłę nicią do wykonywania fastrygi. Umocowujemy koniec nici na linii szwu. Wykonujemy ścieg długości 1 cm wzdłuż górnej, założonej części wykroju.

3. FORMOWANIE DRABINKI – Następny ścieg, też długości 1 cm, wykonujemy na dolnej części wykroju. Dalsze ściegi robimy na przemian w górnej i dolnej części wykroju, tworząc „drabinkę”. Po zakończeniu fastrygi składamy obie części materiału prawymi stronami do siebie, wykonujemy właściwy szew, po czym „drabinkę” wypruwamy.

Dodaj komentarz