Wykańczanie brzegów

Nie obrębione brzegi tkaniny należy zabezpieczyć przed strzępieniem się. Jest to szczególnie ważne w obiciach meblowych, które muszą być wytrzymałe. Można zabezpieczać brzegi obszywając je na okrętkę ręcznie lub maszynowo, przeszywając ściegiem zygzakowym, lamując plisą ciętą ze skosu lub nacinając w ząbki. Najpowszechniej stosowaną techniką jest przeszywanie ściegiem zygzakowym. Jeżeli wykonamy lamowanie plisą ciętą ze skosu, nie będzie widać nie obrębionego brzegu. Nie widać go także przy ściegu okrętkowym, ale trzeba na to wygospodarować zapas materiału. Jeżeli lewa strona wyrobu ani żadne szwy nie mają być widoczne, można zastosować szew francuski.

ŚCIEG ZYGZAKOWY
Nastawiamy maszynę na ścieg zygzakowy. Podkładamy brzeg materiału pod igłę, umacniamy koniec nitki, przeszywamy materiał możliwie jak najbliżej brzegu i zakańczamy.

RĘCZNE OBSZYWANIE „NA OKRĘTKĘ”

Wykonujemy w równych odstępach ściegi przechodzące z lewej strony tkaniny na prawą ponad* jej brzegiem. Nie zaciągajmy ich zbyt ciasno, aby nie zmarszczyć krawędzi materiału.

LAMOWANIE PLISĄ ZE SKOSU

Zestawiamy brzeg plisy z brzegiem materiału, przypinamy szpilkami, fastrygujemy i przyszywamy. Plisę składamy, podwijamy przeszywamy przez wszystkie warstwy.

OKRĘTKA MASZYNOWA (OVERLOCK)

Zszywamy obie części materiału w odległości 2,5—3 cm od brzegu. Jeden brzeg zapasu przycinamy do 5 mm. Zawijamy szerszy brzeg, chowając pod spód nie obrębiony brzeg. Przypinamy zakład i obrzucamy okrętką.

NACINANIE W ZĄBKI

Nacinamy brzeg ząbkowanymi nożycami — zamiast obrębiania. Tak wykończony brzeg nie jest jednak zbyt wytrzymały, więc najlepiej wykańczać w ten sposób tylko szwy wewnętrzne.