Podstawowe szwy

Przy wszelkich robotach krawieckich fundamentalną sprawą jest znajomość technik szycia ręcznego i maszynowego, aby gotowy wyrób był trwały i starannie wykończony. Ważny jest też odpowiedni dobór ściegu do połączenia skrojonych części materiału. Do wyboru mamy ściegi, francuski, okrętkowy (overlock), płaski i zakładkowy. Zanim wybierzemy odpowiedni ścieg, musimy zdecydować, czemu szew ma służyć i jak powinien wyglądać.

Najprostszym i najbardziej uniwersalnym sposobem połączenia dwóch części tkaniny jest ścieg płaski. Przed rozpoczęciem szycia części materiału łączymy, spinamy szpilkami i fastrygujemy.

ŚCIEG PŁASKI

Spinamy i fastrygujemy części materiału, które mają być zszyte. Umieszczamy je pod stopką maszyny i dociskamy. Umacniamy koniec nitki przez kilkakrotne przeszycie po 1 cm w przód i w tył wzdłuż linii szwu. Wykonujemy szew na przewidzianą długość, po czym zakańczamy w taki sam sposób, jak rozpoczęliśmy. Usuwamy fastrygę i rozprasowujemy szew. Przy wypróbowywaniu nowego ściegu lub materiału o nowej fakturze dobrze jest wykonać najpierw próbkę ściegu na skrawku, aby sprawdzić, czy maszyna jest dobrze ustawiona.

Przez odpowiednie przycinanie zapasów szwu uzyskujemy wyrównanie rogów i krzywizn. W rogach można obciąć trójkątny róg materiału, krzywiznę zaś ponacinać w ząbki.

PRZYCINANIE ROGÓW

Po wykonaniu szwu przycinamy pozostały zapas, pozostawiając około 6 mm między szwem a krawędzią cięcia. W przeciwnym razie przy odwracaniu roboty na prawą stronę zapas pozostawiony za szwem może się strzępić.

FORMOWANIE KRZYWIZN

Tam, gdzie szew tworzy wypukłość, nacinamy brzeg w ząbki, aby się nie marszczył i nie krzywił. W miejscu, gdzie krzywizna tworzy luk wklęsły, nacinamy brzeg, aby zapobiec wyciąganiu się materiału. Uważamy, aby nie naciąć zbyt blisko szwu.