Podstawowe szwy

Przy wszelkich robotach krawieckich fundamentalną sprawą jest znajomość technik szycia ręcznego i maszynowego, aby gotowy wyrób był trwały i starannie wykończony. Ważny jest też odpowiedni dobór ściegu do połączenia skrojonych części materiału. Do wyboru mamy ściegi, francuski, okrętkowy (overlock), płaski i zakładkowy. Zanim wybierzemy odpowiedni ścieg, musimy zdecydować, czemu szew ma służyć i jak powinien wyglądać.

Najprostszym i najbardziej uniwersalnym sposobem połączenia dwóch części tkaniny jest ścieg płaski. Przed rozpoczęciem szycia części materiału łączymy, spinamy szpilkami i fastrygujemy.

ŚCIEG PŁASKI

Spinamy i fastrygujemy części materiału, które mają być zszyte. Umieszczamy je pod stopką maszyny i dociskamy. Umacniamy koniec nitki przez kilkakrotne przeszycie po 1 cm w przód i w tył wzdłuż linii szwu. Wykonujemy szew na przewidzianą długość, po czym zakańczamy w taki sam sposób, jak rozpoczęliśmy. Usuwamy fastrygę i rozprasowujemy szew. Przy wypróbowywaniu nowego ściegu lub materiału o nowej fakturze dobrze jest wykonać najpierw próbkę ściegu na skrawku, aby sprawdzić, czy maszyna jest dobrze ustawiona.

Przez odpowiednie przycinanie zapasów szwu uzyskujemy wyrównanie rogów i krzywizn. W rogach można obciąć trójkątny róg materiału, krzywiznę zaś ponacinać w ząbki.

PRZYCINANIE ROGÓW

Po wykonaniu szwu przycinamy pozostały zapas, pozostawiając około 6 mm między szwem a krawędzią cięcia. W przeciwnym razie przy odwracaniu roboty na prawą stronę zapas pozostawiony za szwem może się strzępić.

FORMOWANIE KRZYWIZN

Tam, gdzie szew tworzy wypukłość, nacinamy brzeg w ząbki, aby się nie marszczył i nie krzywił. W miejscu, gdzie krzywizna tworzy luk wklęsły, nacinamy brzeg, aby zapobiec wyciąganiu się materiału. Uważamy, aby nie naciąć zbyt blisko szwu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *