Zawieszanie zasłon na prętach i drążkach

Zanim PRZYSTĄPIMY DO SZYCIA ZASŁON, zastanówmy się, na czym będą one zawieszone, wybór sposobu zawieszenia i taśmy do marszczenia określa bowiem także wymiary zasłony. Do zawieszenia wykorzystuje się różne rodzaje karniszy: widoczne metalowe lub drewniane drążki lub pręty, a także szyny, przeważnie z tworzywa, ukryte za górnym brzegiem zasłony, za lambrekinem czy gzyms.

PRĘTY I DRĄŻKI
Te proste karnisze z odpowiednimi kółkami i zakończeniami są dostępne w szerokim wyborze gatunków drewna – malowanego i naturalnego, a takie z mosiądzu i żelaza. Umożliwiają one dekoracyjne zawieszenia zasłon i firanek. Można je stosować tylko do otworów prostych.
Grubość prętu lub drążka należy dobrać do ciężaru tkaniny. Pręty i drążki zazwyczaj mocuje się do ściany za pomocą dwóch bocznych wsporników. Jeżeli jednak mamy zamiar wieszać ciężkie lub szerokie zasłony, dobrze jest umieścić dodatkowy wspornik pośrodku.

DRĄŻKI DREWNIANE
Drążki drewniane są wyposażone w rozmaite ozdobne zakończenia, które zabezpieczają kółka przed zsuwaniem się. Drążki te mogą być mocowane do ściany za pomocą uchwytów ściennych oraz podpórek, a także można je wsuwać w boczne wsporniki.

PRĘTY I DRĄŻKI MOSIĘŻNE
Ze wszystkich rodzajów prętów i drążków do zawieszania zasłon te z mosiądzu są produkowane w największym wyborze średnic Można zatem wybrać odpowiednie do wszystkich gatunków tkanin – od najlżejszych firanek po ciężkie, izolujące zasłony. Podobnie jak drewniane drążki można je montować na wysuniętych ze ściany podpórkach lub w bocznych uchwytach.

PRĘTY Z KUTEGO ŻELAZA
Żelazo, podobnie jak mosiądz, stało się popularnym materiałem służącym do produkcji prętów zasłonowych. Często żelazne pręty są kute na zamówienie i te mają szczególny urok, podkreślony wymyślnymi zakończeniami. Żelazne pręty są zazwyczaj mocne, chociaż mają bardzo małe średnice. Umożliwia to ich użycie do zasłon z prostymi tunelami w górnym brzegu, bez stosowania kółek do zawieszania.