Wybór taśmy marszczącej zasłony

Zasłony w oknie lub drzwiach są w każdym pomieszczeniu mocnym akcentem wizualnym. W większości przypadków wystrój okna zadecyduje o charakterze pomieszczenia. Dlatego przed rozpoczęciem pracy warto poświęcić nawet dużo czasu na zaprojektowanie zasłony do samego otworu, jak do całego pomieszczenia, a także jej przygotowanie. Ozdobny charakter zasłony zależy nie tylko od materiału, z którego zostanie wykonana. Inne czynniki, które odgrywają tu istotną rolę, to zastosowana taśma marszcząca, rozmiary okna lub otworu drzwiowego, wreszcie długość i szerokość samych zasłon.

WYBÓR TAŚMY MARSZCZĄCEJ

O charakterze zasłony decyduje wybrany rodzaj taśmy marszczącej, określa bowiem sposób, w jaki zasłona zostanie powieszona. Jest wiele rodzajów tych taśm — marszczonych i plisowanych. Są one łatwe do przyszycia, a marszczenie lub plisowanie tkaniny uzyskuje się przez ściągnięcie przewleczonych przez taśmę sznureczków. Te fałdy można rozpuścić na płasko do prania lub chemicznego czyszczenia zasłon. Niektóre taśmy są zaopatrzone w rząd kieszonek, w które wpina się haczyki do zawieszania.

TAŚMA DO GŁADKICH I SIATKOWYCH FIRANEK
Taśma ta tworzy pliski na grubość ołówka w lekkich tkaninach. Ma szerokość około 6 cm. Stosuje się do niej standardowe haczyki firankowe. Można też przeciągać drążek przez pętelki. Taśma powinna mieć długość równą 2 długościom szyny.

TAŚMA DAJĄCA PROSTE MARSZCZENIE
Ta wąska taśma (około 2,5 cm), często stosowana do zasłon o niewielkich rozmiarach, daje proste marszczenia. Wieszając zasłonę na szynie należy taśmę przyszyć tak, by zakryła szynę. Długość taśmy powinna być równa 1,5-2 długościom szyny.

UKŁADANIE W PODWÓJNE FAŁDY
Tę taśmę stosuje się do zasłon i lambrekinów zawieszanych na stałe. Ma ona szerokość 7,5 cm, co umożliwia zasłonięcie szyny. Taśma ma dwa rzędy kieszonek na haczyki. Długość taśmy powinna być równa 3 długościom szyny.

PLISOWANIE W KSZTAŁCIE KIELISZKA
Wyjątkowo szeroka taśma tworzy głębokie fałdy w kształcie kieliszka, nadające się idealnie do zasłon sięgających podłogi. Do tej taśmy stosuje się metalowe rozdwojone haczyki. Długość taśmy powinna być równa 2 długościom szyny.

PLISOWANIE CYLINDRYCZNE
Ta taśma szerokości 9 cm jest tak pomyślana, żeby tworzyć rząd cylindrycznych fałd. Nadaje się do zasłon bardzo długich. Stosuje się do niej haczyki rozdwojone. Długość taśmy powinna być równa 2 długościom szyny.

PLISOWANIE OŁÓWKOWE
Taśma z ołówkowym plisowaniem ma szerokość 7,5 cm; efektem jest równomierne pofałdowanie tkaniny. Standardowe haczyki można umieścić w jednym z trzech rzędów kieszonek. Długość taśmy powinna być równa 2,5 długościom szyny.

PLISOWANIE W KSZTAŁCIE SZACHOWNICY
Taśma szerokości 7,5 cm daje efekt „szachownicy”. Nadaje się zwłaszcza do lambrekinów i zasłon. Haczyki można wieszać w jednym z dwóch rzędów kieszonek. Długość taśmy powinna być równa 2,5 długościom szyny.

PLISOWANIE POTRÓJNE
Taśma ma szerokość 8,5 cm i tworzy grube, potrójne fałdki. Odpowiednia do zasłon długich z każdej tkaniny. Stosuje się do niej rozdwojone haczyki w jednym z dwóch rzędów kieszonek. Długość taśmy powinna być równa 2 długościom szyny.

Dodaj komentarz