Zamki błyskawiczne z metalu lub tworzyw sztucznych w wielu grubościach, długościach i kolorach stanowią zapięcie zarówno mocne, jak i mało widoczne. Nadają się do wszystkich wyrobów, z wyjątkiem wykonanych z najcieńszych materiałów. Mocniejsze są zamki metalowe, ale plastikowe występują w większym wyborze kolorów i są bardziej elastyczne. Trzeba tylko uważać przy prasowaniu, aby ich nie uszkodzić.
ZAMEK POŚRODKU ZAPIĘCIA
1 UMIESZCZANIE ZAMKA W OZNACZONYM MIEJSCU
Wybieramy zamek odpowiedni do materiału i sprawdzamy, czy jest wystarczająco długi. Układamy zamek na linii szwu po lewej stronie materiału. Zaznaczamy miejsca, w których przypadają oba jego końce.
2 PRZYGOTOWANIE MIEJSCA DO WSZYCIA ZAMKA
Zszywamy części materiału po obu stronach zapięcia, zaczynając od brzegów tkaniny, a kończąc na szpilkach zaznaczających miejsca wszycia zamka. Fastrygujemy brzegi otworu na zamek między szpilkami i rozprasowujemy zapasy na linii szwu.
3 PRZYPINANIE ZAMKA
Układamy materiał prawą stroną do dołu, z rozprasowanymi zapasami wokół szwu. Zamek kładziemy na zafastrygowanej części szwu też prawą stroną do dołu. Upewniamy się, że leży w samym środku, ząbkami na linii złączenia. Przyfastrygowujemy zamek na tym miejscu.
4 PRZYSZYWANIE ZAMKA
Odwracamy materiał prawą stroną do góry. Przeszywamy wszystkie warstwy wokół zamka na maszynie używając stopki do zamków błyskawicznych. Staramy się, aby szwy wypadły około 8 mm od ząbków zamka. Usuwamy fastrygę.
ZAMEK Z BOKU ZAPIĘCIA
1 FASTRYGOWANIE ZAMKA
Postępujemy zgodnie z p. 1 i 2 powyżej. Umieszczamy zamek w sfastrygowanym miejscu, przesuwając go bardziej w jedną stronę, tak aby ząbki znalazły się pod zapasem szwu. Przypinamy go tam i fastrygujemy.
2 WSZYWANIE ZAMKA
Odwracamy materiał prawą stroną do góry. Przeszywamy wszystkie warstwy wokół zamka na maszynie, używając stopki do zamków błyskawicznych. Staramy się szyć wzdłuż linii wyznaczonej fastrygą.
3 WYKAŃCZANIE ZAMKA
Wyciągamy fastrygę. Zamek wszyty w ten sposób jest dużo mniej widoczny niż przechodzący przez środek zapięcia, toteż jest to dobra metoda ukrycia zamka nie pasującego do materiału.
ZAMEK PRZYKRYTY ZAKŁADKĄ
1 UMIESZCZANIE ZAMKA
U góry linii szwu zostawiamy miejsce na zamek. Składamy oba zapasy na jedną stronę. Odwracamy materiał prawą stroną do góry i odwijamy część z wierzchu. Przypinamy, fastrygujemy i przyszywamy jedną stronę zamka prawą stroną do góry na dolnym zapasie.
2 DRUGA STRONA
Kładziemy odwiniętą wierzchnią część materiału na zamku i grupujemy razem oba zapasy wokół szwu. Odwracamy części materiału. Przypinamy i przyfastrygowujemy wolną stronę zamka do wolnego zapasu przy szwie. Odwracamy go prawą stroną do góry, otwieramy zamek i przyszywamy brzeg.
3 WYKAŃCZANIE ZAMKA
Tym sposobem oba zapasy wokół szwu znajdują się na jednej stronie zamka, ukrywając go pod spodem. Zamek jest całkowicie zamaskowany górnym zapasem szwu. jest to metoda wszywania zamka powszechnie stosowana przy szyciu różnych pokrowców na krzesła i kanapy.
ZAMKI W SZWACH Z LAMÓWKĄ
1 STRONA Z LAMÓWKĄ
Układamy jedną część otwartego zamka prawą stroną do dołu, w stronę oblamowanego brzegu. Przypinamy go, fastrygujemy i wszywamy na maszynie używając stopki do zamków błyskawicznych.
2 GŁADKA STRONA
Zamykamy zamek. Odginamy zapasy po obu stronach szwu. Stronę bez lamówki kładziemy na zamku, tak aby zetknęła się ze stroną oblamowaną. Przypinamy, fastrygujemy i wszywamy zamek na tym miejscu.