Przed przystąpieniem do wykonywania robót krawieckich należy się zapoznać z zasadami prawidłowego obchodzenia się z materiałem. Trzeba się nauczyć obliczać ilość potrzebnego surowca, kroić części i prawidłowo je łączyć. Jeżeli używamy materiału wzorzystego, należy tak łączyć części wyrobu, aby po zszyciu motywy na tkaninie pasowały do siebie. To samo dotyczy fragmentów materiału przeznaczonych do umieszczenia obok siebie, np. części zasłon. Przed skrojeniem materiału dobrze jest ułożyć go na meblu, który chce się nim obić, aby ocenić, jak to będzie wyglądało i czy deseń został dobrze dobrany.
Jeśli zamierzamy wykorzystać w naszym wnętrzu materiał we wzory, powinniśmy najpierw sprawdzić, czy rozkład wzoru pasuje do okna lub obijanego mebla. Wzory muszą pasować do siebie wzdłuż wszystkich połączeń części materiału. Mierzymy centymetrem wielkość motywu zdobniczego powtarzającego się na tkaninie. Informacja ta może być przydatna przy obliczaniu ilości potrzebnego materiału.
MIERZENIE MOTYWU
Producenci na ogół podają tę wielkość na brzegu tkaniny lub na metce dołączonej do każdej beli. Odległość między identycznymi motywami na materiale możemy też zmierzyć sami.
DOBIERANIE CZĘŚCI MATERIAŁU WEDŁUG MOTYWÓW
Przy szyciu zasłon musimy szczególnie uważać, aby wzory na każdej z nich znajdowały się na tej samej wysokości. Po zsunięciu zasłon wzory te powinny się wzajemnie uzupełniać. Najlepiej przykroić najpierw jedną zasłonę, a później do niej dostosować drugą.
MOTYWY NIEPEŁNE
Kiedy wymierzymy długość zasłon lub rolet, czasem zdarza się, że motyw wzoru zostanie przecięty. Brzeg z niepełnym motywem może się znaleźć na dole lub na górze zasłony. Krótkie zasłony lepiej prezentują się, gdy przecięty motyw znajduje się w górnej ich części, natomiast na zasłonach do podłogi — na dole.