LAMOWANIE PLISAMI I SZNURKAMI

Szyte w domu obicia i zasłony można wykańczać ozdobnymi lamówkami. Nie mają one znaczenia dla trwałości wyrobu, ale pomysłowo zastosowane dodają smaku i indywidualnego charakteru storom, poduszkom czy bieliźnie pościelowej. Można lamować wyroby tapicerskie plisami ze skosu lub sznureczkami. Można też używać gotowej pasmanterii: ozdobnych sznurków, frędzli koronek czy wstążek. Naszywamy je z wierzchu na szew czy obręb lub wszywamy w nie co wzbogaca kolorystykę i strukturę wyrobu.

PLISY ZE SKOSU DO LAMÓWEK

1. WYZNACZANIE PRZEKĄTNEJ I MATERIAŁU – Sprawdzamy, czy brzegi materiału są cięte po nitce. Jeżeli tak, składamy materiał po przekątnej — nie obrębiony brzeg równo z brzegiem do niego przylegającym. Linia złożenia wyznacza przekątną. Zaprasowujemy ją.

2. ZAZNACZANIE PASKÓW – Obliczamy, jak długa i szeroka lamówka będzie nam potrzebna. Dodajemy zapas na szwy. Rysujemy w odmierzonych odstępach linie równoległe do przekątnej kredą krawiecką lub znikopisem. Tniemy materiał na paski.

3. ŁĄCZENIE PASKÓW – Paski składamy prawą stroną pod kątem prostym do siebie, tak aby ich brzegi znalazły się w jednej linii ze splotem tkaniny. Końce spinamy, a jeśli trzeba – fastrygujemy i zszywamy 5 mm od brzegów.

4. WYKAŃCZANIE POŁĄCZEŃ – Rozprostowujemy szew i rozprasowujemy go. Otrzymujemy długi pasek z odstającymi końcami po obu stronach szwu. Przycinamy te końce. Łączymy razem tyle pasków, ile nam potrzeba na całą lamówkę.

Dodaj komentarz