LAMOWANIE PLISAMI I SZNURKAMI

Szyte w domu obicia i zasłony można wykańczać ozdobnymi lamówkami. Nie mają one znaczenia dla trwałości wyrobu, ale pomysłowo zastosowane dodają smaku i indywidualnego charakteru storom, poduszkom czy bieliźnie pościelowej. Można lamować wyroby tapicerskie plisami ze skosu lub sznureczkami. Można też używać gotowej pasmanterii: ozdobnych sznurków, frędzli koronek czy wstążek. Naszywamy je z wierzchu na szew czy obręb lub wszywamy w nie co wzbogaca kolorystykę i strukturę wyrobu.

PLISY ZE SKOSU DO LAMÓWEK

1. WYZNACZANIE PRZEKĄTNEJ I MATERIAŁU – Sprawdzamy, czy brzegi materiału są cięte po nitce. Jeżeli tak, składamy materiał po przekątnej — nie obrębiony brzeg równo z brzegiem do niego przylegającym. Linia złożenia wyznacza przekątną. Zaprasowujemy ją.

2. ZAZNACZANIE PASKÓW – Obliczamy, jak długa i szeroka lamówka będzie nam potrzebna. Dodajemy zapas na szwy. Rysujemy w odmierzonych odstępach linie równoległe do przekątnej kredą krawiecką lub znikopisem. Tniemy materiał na paski.

3. ŁĄCZENIE PASKÓW – Paski składamy prawą stroną pod kątem prostym do siebie, tak aby ich brzegi znalazły się w jednej linii ze splotem tkaniny. Końce spinamy, a jeśli trzeba – fastrygujemy i zszywamy 5 mm od brzegów.

4. WYKAŃCZANIE POŁĄCZEŃ – Rozprostowujemy szew i rozprasowujemy go. Otrzymujemy długi pasek z odstającymi końcami po obu stronach szwu. Przycinamy te końce. Łączymy razem tyle pasków, ile nam potrzeba na całą lamówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *