Obręby i rogi
WYROBY KRAWIECKIE I TAPICERSKIE własnej produkcji wyglądają schludnie, jeśli mają starannie wykonane obręby (zwane leż zakładami) i wykończone rogi. Jest to równie ważne jak wybór odpowiedniego materiału czy rodzaju szwów. Rodzaj obrębu zależy od grubości materiału i wielkości obijanego nim mebla. Przy większych wyrobach i z grubszego materiału obręb musi być szerszy, a przy małych przedmiotach z cienkiego materiału może być węższy. Prawidłowe wykonanie ukośnych połączeń rogów jest szczególnie ważne przy obrębach szerokich.
Obręby
Szerokość obrębów może się wahać od 5 mm do 15 cm. Jeżeli nie zależy nam, aby ścieg był niewidoczny, możemy przeszyć je na maszynie. Nastawiamy ją na ścieg prosty, zygzakowy lub — jeśli maszyna jest wyposażona w tę funkcję – na ścieg kryty. Jeśli natomiast chcemy, by ścieg był niewidoczny, przyszywamy obręb ręcznie. Używamy do tego nici nieco ciemniejszych niż materiał.
POJEDYNCZY OBRĘB PODSZYTY ŚCIEGIEM KRZYŻYKOWYM
1. CZYNNOŚCI WSTĘPNE – Ścieg ten stosuje się najczęściej do podszywania obrębu wyrobów z grubych materiałów. Zabezpieczamy brzeg materiału przez przeszycie na maszynie ściegiem zygzakowym. Zakładamy obręb na żądaną szerokość, przypinamy szpilkami i fastrygujemy. Nabieramy na igłę kilka nitek z głównej partii materiału po stronie przeciwnej do kierunku szycia.
2. PODSZYWANIE OBRĘBU Wyciągamy igłę pod nabranymi nitkami. Krzyżujemy nitkę ze zrobionym już ściegiem, wkłuwając ją w obręb w kierunku szycia. Wykonujemy ścieg przez obręb w tył. Powtarzamy tę czynność, za każdym razem krzyżując następny ścieg z poprzednim.