Zasłony na podszewce „na wywrotkę”
Jest to szybka i łatwa metoda. Podszewka jest przyszyta do zasłony wzdłuż brzegów. Taki sposób przyszywania podszewki jest stosowany szczególnie przy zasłonach niewielkich rozmiarów, zrobionych z lekkich materiałów. Potrzebne będą odpowiednie materiały na zasłony i podszewkę, taśmy marszczące razem z haczykami, przybory do szycia. Samo krojenie podszewki i zasłony jest opisane obok.
1. PRZYSZYWANIE PODSZEWKI – Składamy podszewkę i materiał na zasłonę prawymi stronami do środka, podszewką na wierzchu. Górny brzeg podszewki powinien się znaleźć 4 cm poniżej brzegu materiału. Przypinamy szpilkami, fastrygujemy i zszywamy jeden z boków zwykłym płaskim ściegiem 1,5 cm od brzegu. Zostawiamy 15 cm u dołu podszewki nie przyszyte, aby umożliwić podłożenie dołu. Składamy drugi brzeg podszewki z pozostałym brzegiem materiału, przypinamy szpilkami, fastrygujemy i zszywamy jak poprzednie. Rozprasowujemy oba szwy.
2. OBRĘBIANIE PODSZEWKI – Zaginamy podwójny zakład szerokości 1,5 cm wzdłuż dolnej krawędzi podszewki. Przypinamy, fastrygujemy i przeszywamy obręb.
3. ODWRACANIE – Odwracamy zasłonę i podszewkę na prawą stronę. Rozkładamy na płasko podszewką do góry tak, by podszewka znalazła się pośrodku, a szwy brzegowe znalazły się na stronie z podszewką. Powinno być widać ok. 4 cm materiału zasłonowego po obu stronach. Przypinamy szwy, jeśli to konieczne, i zaprasowujemy. Zakładamy dół zasłony 1,5 cm, a następnie 7,5 cm i zaprasowujemy.
4. ZSZYWANIE ROGÓW OBRĘBU – Zszywamy rogi ukośne, dodajemy ciężarki, jeśli istnieje taka potrzeba. Przypinamy i fastrygujemy róg i cały obręb. Przyszywamy u góry taśmę marszczącą i wieszamy zasłonę. Sprawdzamy długość podszewki i zasłony i jeśli to konieczne, poprawiamy.
5. WYKOŃCZENIE – Mając pewność, że zasłona i podszewka są ze sobą właściwie połączone, możemy wykończyć zasłonę. Krytym ściegiem przyszywamy obręb, rogi i pozostałą część podszewki. Usuwamy fastrygę. Następnie prasujemy zasłonę z obu stron i wieszamy ponownie.
INNE MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA PODSZEWKI.
PODSZEWKA Z TEJ SAMEJ TKANINY CO ZASŁONA – Zamiast zastosować białą lub kremową tkaninę podszewkową można rozważyć przyszycie podszewki z tego samego materiału co zasłona. Idealną podszewką jest np. lewa strona brokatu.
KONTRASTUJĄCY WZÓR – Interesujące podszewki tworzą tkaniny ozdobione wzorem w kolorach współgrających z tkaniną zasłonową lub podobne do niej. Można również wykorzystać paski i kratki w odpowiednich kolorach.