Montaż karniszy drążkowych i prętów

Przykręcając karnisze pamiętajmy o pozostawieniu z obu stron otworu okiennego miejsca pozwalającego na swobodne odsłanianie zasłon. Karnisz powinien być przymocowany do ściany lub do framugi okna. Karnisze prętowe czy drążkowe z założenia są widoczne, szyny zaś są ukryte za zasłonami. Upewnijmy się, że pręt, drążek czy szyna biegną równolegle do górnej krawędzi otworu lub sufitu.
Jeśli okna i ściany są na pewno pod kątem prostym, zastosujmy poziomnicę, jeśli nie, sprawdźmy położenie instalowanego karniszu „na oko”.

MONTAŻ KARNISZY DRĄŻKOWYCH I PRĘTÓW

Metalowe lub drewniane karnisze drążkowe i pręty, wraz ze wspornikami, są produkowane w kilku standardowych długościach i mogą być przycinane odpowiednio do potrzeb. Najpierw mierzymy szerokość otworu wraz z framugą oraz uwzględniamy miejsce na rozsunięcie zasłon po obu stronach otworu. Następnie wybieramy drążek lub pręt co najmniej tak długi jak zmierzona odległość i określamy liczbę potrzebnych kółek. Ołówkiem zaznaczamy 5 cm powyżej otworu okiennego linię biegnącą wzdłuż niego i poza jego obrys z obu stron. Mocujemy wsporniki do ściany, używając wiertarki do betonu, kołków i wkrętów oraz śrubokrętu.

1 ZAZNACZANIE MIEJSCA
Zaznaczamy miejsce mocowania wspornika na linii, pamiętając o pozostawieniu z obu stron otworu miejsca na wiszące zasłony oraz dodatkowych 5-10 cm po obu stronach, jeśli planujemy ozdobne zakończenie drążka wychodzące poza wspornik. W oznaczonym miejscu wiercimy otwór ' i umieszczamy w nim kolek.

2 USTAWIENIE WSPORNIKA
Wkręcamy wspornik w kołek. Drugi wspornik mocujemy po drugiej stronie okna. Jeśli drążek jest długi, należy pamiętać o dodatkowym wsporniku pośrodku, aby zapobiec wyginaniu się drążka pod ciężarem zasłon.

3 PRZYMOCOWANIE WSPORNIKÓW
Wsuwamy podpórki w oprawy przymocowane do ścian i przykręcamy małymi śrubkami. Wsuwamy drążek przez jeden ze wsporników i umieszczamy na nim wszystkie kółka (oprócz dwóch). Następnie wsuwamy drążek w drugi wspornik.

4 MOCOWANIE ZAKOŃCZEŃ
Na jednym z końców drążka umieszczamy jedno z dwóch pozostawionych kółek i mocujemy zakończenie drążka. To samo robimy z drugiej strony. Ustawiamy drążek pośrodku w obrębie wsporników.

5 UMOCOWANIE DRĄŻKA
Ostatnim etapem jest wkręcenie małej śrubki dostarczonej w zestawie w otwór znajdujący się u dołu każdej obejmy wspornika. Skoro tylko śrubka wkręci się w drewno, drążek będzie bezpiecznie umocowany w odpowiednim położeniu.

Dodaj komentarz