UKOŚNE ŁĄCZENIE OBRĘBÓW NA ROGACH

UKOŚNE ŁĄCZENIE OBRĘBÓW NA ROGACH

Prawidłowe łączenie obrębów na rogach, bez względu na grubość materiału, jest konieczne do starannego wykończenia wyrobu. Czynność ta musi być wykonana przed podszyciem wszystkich brzegów. Jest to szczególnie ważne przy szyciu zasłon. Nie jest to technika trudna, lecz zmienia się w zależności od rodzaju i szerokości założonego obrębu. W grubym i trudno układającym się materiale zaginanie rogów jest trudne do wykonania i nie wygląda ładnie. Jeśli natomiast wytnie się zbędny materiał z rogu, zmniejszy się liczbę jego warstw, a zatem grubość, co przyczyni się do staranniejszego wykończenia wyrobu.

ŁĄCZENIE NA ROGACH POJEDYNCZYCH OBRĘBÓW

1. WYZNACZANIE ROGU – Zabezpieczamy brzegi tkaniny. Zakładamy obręby na żądaną szerokość, w rogach kładziemy jeden na drugim i zaprasowujemy. Na brzegach zaznaczamy szpilkami punkty, w których się stykają.

2. SKŁADANIE ROGU – Odwijamy zakłady obrębów. Zaginamy róg tkaniny od jednej szpilki do drugiej i zaprasowujemy.

3. ZSZYWANIE ROGU – Powtórnie zakładamy obręby formując róg. Zszywamy złożone części wzdłuż przekątnej mało widocznym ściegiem, np. obróbkowym.

ŁĄCZENIE NA ROGACH PODWÓJNYCH OBRĘBÓW

Zakładamy obręby podwójnie. Zaznaczamy szpilkami miejsca, w których zachodzą one na siebie. Powtarzamy tę czynność, zakładając obręby w odwrotnej kolejności. Rozwijamy drugi obręb, zaginamy od szpilki do szpilki i przyprasowujemy. Ponownie podwijamy obręby i zszywamy róg po przekątnej.