Łączenie tkanin wzorzystych

ŁĄCZENIE TKANIN WZORZYSTYCH

Przy łączeniu materiałów we wzory ważne jest aby powtarzające się motywy odpowiadały sobie po obu stronach szwu. Przed skrojeniem materiału musimy się zdecydować, gdzie mają się znajdować wzory na gotowym wyrobie. Najpierw kroimy pierwszą część, potem dopasowujemy do niej następne, aby wzory przylegały do siebie. Do łączenia przystępujemy dopiero wtedy, gdy skroimy wszystkie części wykroju. Aby dokładnie dopasować je motywami do siebie, potrzebna będzie nić w odpowiednim kolorze i zestaw podstawowych przyborów krawieckich.

1. DOPASOWYWANIE CZĘŚCI I WYKROJU – Wzdłuż brzegu jednej części materiału zaprasowujemy 1,5 cm zapasu na lewą stronę. Odwracamy i kładziemy zaprasowanym kantem na nie obrębiony brzeg drugiej części materiału tak, aby obie części leżały prawymi stronami do góry. Dopasowujemy motywy wzoru na obu częściach. Trzymając razem brzegi obu części, zakładamy część zaprasowaną na drugą, tak aby stykały się prawymi stronami. Spinamy obie części wzdłuż linii złożenia.

2. ZSZYWANIE –  Rozkładamy obie części w jednej płaszczyźnie, aby upewnić się, czy wzory się nawzajem, uzupełniają. Prowizorycznie łączymy je ściegiem drabinkowym wzdłuż zaprasowanej linii. Potem składamy je prawymi stronami do siebie i przeszywamy ściegiem płaskim wzdłuż tej samej linii. Usuwamy nici ściegu drabinkowego.

 

Dodaj komentarz