Błędy popełniane w dekoracji wnętrz

Błędy popełniane w dekoracji wnętrz.

Możesz stać się posiadaczem pięknego domu podobnego do tych, jakie można zobaczyć na stronach czasopism poświęconych domom i wnętrzom. Nauczysz się sztuki aranżacji swoich pokoi, zapoznając się z zasadami podanymi w tym poradniku. Unikaj najczęstszych błędów w dziedzinie dekoracji. Przestrzegaj harmonogramu prac i planu nowej aranżacji. Oto błędy, których należy się wystrzegać oraz sugestie na temat sposobu ich korygowania.

1. Brak priorytetów.

Określ, jakie są twoje potrzeby oraz jakim budżetem dysponujesz i ile osób korzysta z danego pomieszczenia.

2. Niewygodny obszar konwersacyjny.

Czy ludzie mogą siedzieć naprzeciwko siebie podczas prowadzenia rozmowy? Czy muszą mówić podniesionym głosem, aby ich słyszano? Stwórz idealny obszar do prowadzenia rozmów w kształcie litery U, unikaj najmniej wygodnego ustawienia na planie litery L.

3. Niewłaściwe rozmieszczenie mebli.

Unikaj przystawiania wszystkich mebli do ściany, z drugiej strony zadbaj o to, by można było swobodnie spacerować po pokoju, bez potykania się o meble.

4. Układ pozbawiony równowagi.

Zawsze zwracaj uwagę na wysokość i rozmiar mebli. Nie umieszczaj wszystkich ciężkich lub wysokich mebli po jednej stronie pokoju. Na przykład, po jednej stronie można ustawić wysoką szafę, a po drugiej duże drzewko pokojowe.

5. Połączenie mebli o różnej wysokości.

Postaraj się, aby meble obiciowe miały tę samą wysokość; umieszczaj na podobnej wysokości obrazy i zdjęcia, by uniknąć wizualnej „huśtawki”.

6. Brak spójności.

Używanie par sprzętów – foteli, lamp itp. – jest najłatwiejszym sposobem nadania każdemu wnętrzu spójnego wyglądu.

7. Zignorowanie centralnego punktu pokoju.

Kominek, okno z ładnym widokiem, duże malowidło lub grupa mniejszych obrazków przyciągających wzrok, wszystko to może pełnić rolę centralnego punktu pokoju. Kiedy określisz już główny punkt, spróbuj go wyakcentować.

8. Niewłaściwe rozmieszczenie dzieł sztuki.

Powieś wszystkie swoje obrazy o dziesięć centymetrów powyżej „wysokości oczu” (to naprawdę działa!) i pozostaw w każdym pokoju jedną wolną ścianę, by wzrok mógł na niej odpocząć.

9. Niewłaściwe rozmieszczenie drobiazgów.

Nie rozdzielaj kolekcji przedmiotów. Zmieniaj drobiazgi wraz ze zmianą pory roku. Pamiętaj, że w przypadku bibelotów mniej oznacza więcej.

10. Nieodpowiednie oświetlenie

Zadbaj, aby w każdym pokoju było oświetlenie górne i punktowe oraz by twoje obrazy i bibeloty były odpowiednio oświetlone.