Wybór stylu

Wybór TKANIN ZASŁONOWYCH jest ogromny, tak samo jak systemów zawieszania. Zastanówmy się przede wszystkim nad stroną praktyczną. Weźmy pod uwagę kształt i wielkość okna, potrzebę prywatności, ogólny wystrój i kolorystykę pomieszczenia. Jeśli planujemy odnowienie pokoju, możemy nowy wystrój oprzeć właśnie na materiale zasłonowym. Pamiętajmy, że firanki i zasłony mogą nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, stworzyć nastrój, a także złudzenie zwiększenia lub zmniejszenia przestrzeni.

PROSTE I PRZEJRZYSTE
Jeśli chcemy, by zasłona w oknie była nie tylko praktyczna, ale i elegancka, wybierzmy proste wykończenie góry i gładką tkaninę na podszewce, a do zawieszenia wykorzystajmy karnisz w postaci prętu z kółkami. Pręt lub szyna wychodzące daleko poza obrys okna pozwalają odsłaniać okno bez trudu.

DEKORACYJNE I PRAKTYCZNE
Jeśli okno wychodzi na otwartą przestrzeń i zasłony nie muszą służyć do izolacji i zaciemnienia, zastanówmy się nad wystrojem czysto dekoracyjnym. Możemy połączyć draperię z gładką storą, którą zwijamy, gdy jest niepotrzebna. Stora jest praktycznym rozwiązaniem tam, gdzie dekoracyjność wykończenia okna jest celem nadrzędnym. Zasłona upięta na pręcie tak, by ciężka tkanina zwisała kaskadami z obu stron, obramowuje okno i łagodzi jego obrys. Stora chroni meble przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych

ELEGANCKIE I BOGATE
Bogaty wystrój okien osiągnął apogeum rozwoju w XIX wieku. Wtedy też wprowadzono szeroki zestaw dodatków, takich jak wstążki do podpinania, chwasty i przybrania. Wysokie okna w domu z tego okresu doskonale nadają się do wymyślnych zasłon ozdobionych draperiami i ogonami. Fałdy tkaniny są podkreślone wstążkami podpinającymi zasłonę.

PRAKTYCZNE ZASŁONY
Zasłony można stosować nie tylko do okien. Równie dobrze mogą służyć do zasłonięcia innych otworów, np. drzwi wbudowanej szafy czy wejścia do alkowy. Są praktyczne — z łatwością dają się rozsuwać i chronią przed kurzem. Jednocześnie wprowadzają do pomieszczenia akcent kolorystyczny lub zabudowują przestrzeń. Za zasłonami, stanowiącymi ciekawy element dekoracyjny pomieszczam, kryją się szafy.

ROZWIĄZANIA W PRZYPADKU KILKU OKIEN
Szyjąc zasłony na kilka okien, czy to pojedynczych otworów obok siebie, czy też dużego okna wykuszowego, nie tylko będziemy potrzebować sporo tkaniny, ale musimy zaprojektować je tak, by okna można było łatwo odsłaniać. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest kilka pojedynczych zasłon zawieszonych tak, by po odsłonięciu znajdowały się one po bokach okien lub między nimi. Po zaciągnięciu zasłon tkanina utworzy wówczas jedną płaszczyznę na całej szerokości ściany z oknami. Lambrekin zakrywa długą szynę, na której zawieszane są zasłony. Kontrastowa tkanina lamówki lambrekinu podkreśla jego kształt. Zasłony są zawieszone pojedynczo na jednej długiej szynie. Załamania obfitych fałd przy podłodze potęgują wrażenie sutości zasłon; dzięki temu zasłony też lepiej izolują.

ZASŁONY DZIELĄCE DUŻE POMIESZCZENIE NA DWA MAŁE
Zasłony zawieszone na oddzielnych drążkach oddzielają część sypialną i toaletową pomieszczenia. To rozwiązanie często znajduje zastosowanie, szczególnie w mieszkaniach pracowniach, gdzie jedno pomieszczenie z reguły spełnia kilka funkcji. Zasłony podpina się, gdy nie są używane.